LT1280ACSW#PBF OverviewIt can be found in the 18-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package that you can download. Easy-to-carry Rail/Tube-shaped packaging. It is important to regulate the temperature to 0°C ~ 70°C in order to ensure reliable operation. You should be able to use it as long as you use 4.5V ~ 5.5VV power. 18 pins are needed for operation. The gadget's supply current is set to 8 mA. The supply voltage should be set to 5 V for maximum efficiency. This copper electrical component is part of the - series. The component's power supply is set to 5 V. This device is self-contained in Line Driver or Receivers. An operating temperature of up to 70 °C°C ensures stable operation at all times. To ensure reliability, it operates at a minimum temperature of 0 °C degrees Celsius. As far as transceivers are concerned, there are 1 transceivers. For it to function, 10 mA is the greatest current required. For operation, it has a maximum supply current of 14 mA. There are 18 pins on it, so it has a pin count of 18.
LT1280ACSW#PBF FeaturesLine Driver or Receivers subcategory
LT1280ACSW#PBF ApplicationsThere are a lot of Analog Devices / Linear Technology
LT1280ACSW#PBF Controllers Interface ICs applications.
Notebook PCs
Notebook Docking stations
LAN Servers
PC Motherboards
0 to 10V Dimming Luminaires
Dimmable LED Power Supply
Dimming Control Devices
Commercial LED Lighting
Smart LED Lighting
Portable Appliances
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 18-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 18 |
| Supplier Device Package | 18-SO |
| Number of Terminals | 18 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Number of Receiver Enables | 0 |
| Number of Transmitter Enables | 0 |
| Receiver Signal Type | Single-Ended |
| Dual Supply Voltage (Min) | Not Required(V) |
| Operating Temperature Classification | Commercial |
| Package Type | SOIC W |
| Dual Supply Voltage (Typ) | Not Required(V) |
| Data Transmission Topology | Point-to-Point |
| Power Supply Requirement | Single |
| Operating Temp Range | 0C to 70C |
| Driving Mode | NO |
| Number of Drivers per Line | 1 |
| Transmitter Signal Type | Single-Ended |
| Number of Receivers per Line | 1 |
| Single Supply Voltage (Typ) | 5(V) |
| Rad Hardened | No |
| Dual Supply Voltage (Max) | Not Required(V) |
| Mounting | Surface Mount |
| Schedule B | 8542390000/8542390000/8542390000/8542390000/8542390000 |
| RoHS | Compliant |
| Package | Tube |
| Base Product Number | LT1280 |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Product Status | Active |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Manufacturer | Linear Technology |
| Packaging | Rail/Tube |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Series | - |
| JESD-609 Code | e3 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Transceiver |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Subcategory | Line Driver or Receivers |
| Technology | BIPOLAR |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 18 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G18 |
| Function | LINE TRANSCEIVER |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Brand Name | Linear Technology |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Power Supplies | 5 V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Interface | RS-232 |
| Operating Supply Current | 8 mA |
| Nominal Supply Current | 10 mA |
| Max Supply Current | 10 mA |
| Supply Current-Max | 14 mA |
| Logic Function | Receiver |
| Data Rate | 250KBD(MIN)(kbps) |
| Seated Height-Max | 2.65 mm |
| Differential Output | NO |
| Protocol | RS232 |
| Input Characteristics | SCHMITT TRIGGER |
| Interface IC Type | LINE TRANSCEIVER |
| Number of Drivers/Receivers | 2/2 |
| Driver Number of Bits | 1 |
| Receiver Number of Bits | 1 |
| Duplex | Full |
| Receiver Hysteresis | 400 mV |
| Interface Standard | EIA-232 |
| Number of Drivers | 2 |
| Number of Transceivers | 1 |
| ESD Protection | Yes |
| Receive Delay-Max | 600 ns |
| Transmit Delay-Max | 1300 ns |
| Output Low Current-Max | 0.0016 A |
| Number of Receivers | 2 |
| Out Swing-Min | 10 V |
| High Level Input Current-Max | 0.00002 A |
| Number of Transmitters | 2 |
| Supply Current | 10(mA) |
| Width | 7.6 mm |
| Height | 2.34 mm |
| Length | 11.76 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Lead Free | Lead Free |