LT1366CS8#TRPBF OverviewThere is a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case package that contains the instrumentation amplifiers. The instrumentation amplifier in this picture is of the General Purpose-type. Upon delivery, op amp ic is packaged in a Tape & Reel (TR) case. We are approaching the 8h termination of the year. In total, there are 8 pins on this op amp ic. This linear amplifier should be powered by an 15V battery. 8 pins are located on the operational amplifiers. The input offset voltage is 150μV. This electrical part should be mounted using type Surface Mount. In terms of operating temperatures, this buffer amplifier works very well at a temperature of around 0°C~70°C . The buffer amplifier is capable of operating from a supply current of 370μA . It is recommended to keep the voltage gain at 126.02dB at all times. This op amp contains 2 circuits. One of the many benefits of this op amp ic is that it emits Rail-to-Rail signals. The total number of elements in this buffer amplifier is 2. This linear amplifier pack is based on the TAPE AND REEL axis.
LT1366CS8#TRPBF Features8 Pins
supply voltage of 15V
126.02dB voltage gain
Output Type: Rail-to-Rail
LT1366CS8#TRPBF ApplicationsThere are a lot of Linear Technology/Analog Devices
LT1366CS8#TRPBF Instrumentational OP Amps applications.
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
Division circuits
Precision measurement
Power control
Information processing
Weak signal detection
Signal amplification
Signal filtering
Signal operation
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2010 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 15V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LT1366 |
| Pin Count | 8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Number of Elements | 2 |
| Power Supplies | 3/5/+-15V |
| Number of Circuits | 2 |
| Operating Supply Current | 370μA |
| Supply Current-Max | 1.15mA |
| Slew Rate | 0.13V/μs |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Common Mode Rejection Ratio | 81 dB |
| Current - Input Bias | 10nA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 1.8V~30V ±0.9V~15V |
| Output Current per Channel | 75mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 150μV |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -15V |
| Unity Gain BW-Nom | 400 kHz |
| Voltage Gain | 126.02dB |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 0.045μA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 90dB |
| Low-Offset | YES |
| Frequency Compensation | YES |
| Voltage - Input Offset | 200μV |
| Micropower | YES |
| Bias Current-Max (IIB) @25C | 0.035μA |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 400 kHz |
| Length | 4.9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |