| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WFDFN Exposed Pad |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Supplier Device Package | 8-DFN (2x2) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| 1st Connector Mounting Type | Panel Mount |
| 2nd Connector Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| 1st Contact Gender | Female |
| Package | Bag |
| Overall Impedance | 50 Ohms |
| Base Product Number | Q-1T05A0 |
| Mfr | Amphenol Custom Cable |
| 1st Connector Mounting Feature | Bulkhead - Front Side Nut |
| Product Status | Active |
| 2nd Contact Gender | Male |
| Frequency - Max | 3 GHz |
| 2nd Connector Mounting Feature | - |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| RoHS | Compliant |
| Development Kit | DC2120A, DC2258A |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 500 |
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Brand | Analog Devices |
| Input Voltage, Max | 4.8 V |
| Input Voltage, Min | 2.7 V |
| Operating Temperature | - |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Low Noise Bias Generator with LDO Regulator |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Color | Copper |
| Subcategory | PMIC - Power Management ICs |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 4.8 V |
| Ingress Protection | - |
| Style | N-Type to Fakra |
| Base Part Number | LT3048 |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Voltage - Output 1 | 4.4 V |
| Max Supply Voltage | 4.8 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Operating Supply Current | 0.475 mA |
| Cable Type | RG-316 |
| Output Current | 40 mA |
| Quiescent Current | 475 uA, 14 mA |
| Voltage - Output 2 | 3.3 V |
| Topology | Step-Up (Boost) (1), Linear (LDO) (1) |
| Frequency - Switching | 2.2MHz |
| Product Type | Switching Voltage Regulators |
| 1st Connector | N-Type Jack |
| 2nd Connector | Fakra Plug |
| Max Duty Cycle | 90 % |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Switching Frequency | 2.2 MHz |
| w/Sequencer | No |
| Voltage/Current - Output 1 | 4.4V, 300mA |
| Voltage/Current - Output 2 | 3.3V, 45mA |
| Voltage/Current - Output 3 | - |
| w/LED Driver | No |
| Features | Shielded |
| w/Supervisor | No |
| Input Voltage | 2.7 V to 4.8 V |
| Shutdown | Shutdown |
| Product Category | Switching Voltage Regulators |
| Length | 98.4 (2.5m) 8.2 |
| Height | 800 µm |