![]()
Add to cart |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 28 |
| Supplier Device Package | 28-TQFN (5x5) |
| RoHS | Compliant |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MAX15022 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Series | - |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage - Supply | 2.5V ~ 5.5V |
| Number of Outputs | 4 |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Voltage - Output 1 | 5.5 V |
| Output Current | 4 A |
| Voltage - Output 2 | 5.5 V |
| Topology | Step-Down (Buck) Synchronous (2), Linear (LDO) (2) |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Frequency - Switching | 500kHz ~ 4MHz |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Switching Frequency | 4 MHz |
| w/Sequencer | Yes |
| Voltage/Current - Output 1 | 0.6V ~ 5.5V, 4A |
| Voltage/Current - Output 2 | 0.6V ~ 5.5V, 2A |
| Voltage/Current - Output 3 | Controller |
| w/LED Driver | No |
| w/Supervisor | No |