![]()
Add to cart |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 38-WFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~150°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 38 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AS LDO REGULATOR |
| Voltage - Supply | 4V~36V |
| Terminal Position | QUAD |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | LT3507 |
| Pin Count | 38 |
| JESD-30 Code | R-PQCC-N38 |
| Number of Outputs | 4 |
| Input Voltage-Nom | 12V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Input Voltage (Min) | 4V |
| Topology | Step-Down (Buck) (3), Linear (LDO) (1) |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Output Current-Max | 6A |
| Frequency - Switching | 900kHz~1.1MHz |
| Input Voltage (Max) | 36V |
| w/Sequencer | Yes |
| Voltage/Current - Output 1 | - 2.7A |
| Voltage/Current - Output 2 | - 1.8A |
| Voltage/Current - Output 3 | - 1.8A |
| w/LED Driver | No |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |