![]()
Add to cart |
| Package / Case | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 72.603129 mg |
| Turn-On Delay Time | 14 ns |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Power Dissipation | 1.25 W |
| Number of Outputs | 2 |
| Max Output Current | 4 A |
| Operating Supply Voltage | 7.2 V |
| Max Supply Voltage | 8 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Element Configuration | Single |
| Nominal Supply Current | 500 µA |
| Power Dissipation | 1.25 W |
| Output Current | 6 A |
| Propagation Delay | 14 ns |
| Rise Time | 10 ns |
| Fall Time (Typ) | 10 ns |
| Number of Drivers | 2 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |