| Package / Case | TSSOP-38 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 38-TSSOP-EP |
| Number of Terminals | 38 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Operating Temperature Classification | Automotive |
| DC to DC Converter Type | Step Down |
| Package Type | TSSOP EP |
| Operating Temp Range | -40C to 125C |
| Switching Regulator | Yes |
| Rad Hardened | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 50 |
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Brand | Analog Devices |
| Input Voltage, Max | 36 V |
| Input Voltage, Min | 4 V |
| RoHS | Details |
| Package | Tube |
| Base Product Number | LT3507 |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Product Status | Active |
| Package Description | HTSSOP, TSSOP38,.25,20 |
| Package Style | SMALL OUTLINE, HEAT SINK/SLUG, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Equivalence Code | TSSOP38,.25,20 |
| Manufacturer Package Code | FE |
| Operating Temperature-Min | -40 °C |
| Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Operating Temperature-Max | 125 °C |
| Rohs Code | Yes |
| Input Voltage-Max | 36 V |
| Manufacturer Part Number | LT3507AIFE#PBF |
| Package Code | HTSSOP |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Part Life Cycle Code | Transferred |
| Input Voltage-Min | 4 V |
| Ihs Manufacturer | LINEAR TECHNOLOGY CORP |
| Risk Rank | 5.67 |
| Part Package Code | TSSOP |
| Packaging | Rail/Tube |
| Series | LT3507A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| JESD-609 Code | e3 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Step Down Regulator |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AS LDO REGULATOR |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Subcategory | PMIC - Power Management ICs |
| Technology | BIPOLAR |
| Voltage - Supply | 4V ~ 36V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Pin Count | 38 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G38 |
| Number of Outputs | 3 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Voltage | 0.8 to 32.4(V) |
| Output Type | Adjustable |
| Brand Name | Linear Technology |
| Input Voltage-Nom | 12 V |
| Temperature Grade | AUTOMOTIVE |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Operating Supply Current | 5 mA |
| Output Current | 2.7/1.8/1.8(A) |
| Quiescent Current | 5 mA |
| Input Voltage (Min) | 4(V) |
| Topology | Buck |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Output Current-Max | 6 A |
| Frequency - Switching | 900kHz ~ 1.1MHz |
| Seated Height-Max | 1.2 mm |
| Product Type | Switching Voltage Regulators |
| Switcher Configuration | BUCK |
| Switching Frequency-Max | 2500 kHz |
| Switching Frequency | 2.5 MHz |
| w/Sequencer | Yes |
| Voltage/Current - Output 1 | -, 2.7A |
| Voltage/Current - Output 2 | -, 1.8A |
| Voltage/Current - Output 3 | -, 1.8A |
| w/LED Driver | No |
| w/Supervisor | No |
| Input Voltage | 36(V) |
| Shutdown | Shutdown |
| Product Category | Switching Voltage Regulators |
| Width | 4.4 mm |
| Length | 9.7 mm |