| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 40-QFN (6x6) |
| Package | Tray |
| Mfr | Skyworks Solutions Inc. |
| Product Status | Obsolete |
| Frequency - Max | 200MHz |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | MultiSynth™ |
| Type | Clock Generator |
| Voltage - Supply | 1.71V ~ 3.63V |
| Output | HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| Number of Outputs | 3 |
| Number of Circuits | 1 |
| Topology | Step-Down (Buck) (1), Linear (LDO) (2) |
| Frequency - Switching | 243kHz ~ 2.2MHz |
| Input | LVCMOS, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 3:8 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| w/Sequencer | No |
| Voltage/Current - Output 1 | 1.2 V ~ 38.6 V, 400mA |
| Voltage/Current - Output 2 | 0.8 V ~ 38.6 V, 200mA |
| Voltage/Current - Output 3 | 0.8 V ~ 38.6 V, 200mA |
| w/LED Driver | No |
| w/Supervisor | No |