| Package / Case | TSSOP-20 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP-EP |
| Number of Terminals | 20 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Operating Temperature Classification | Automotive |
| DC to DC Converter Type | Step Down |
| Package Type | TSSOP EP |
| Operating Temp Range | -40C to 125C |
| Switching Regulator | Yes |
| Switching Freq | 2300(KHz) |
| Rad Hardened | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Unit Weight | 0.009524 oz |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 74 |
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Brand | Analog Devices |
| Input Voltage, Max | 36 V |
| Input Voltage, Min | 2.1 V |
| RoHS | Details |
| Package | Tube |
| Base Product Number | LT3570 |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Product Status | Active |
| Package Description | HTSSOP, |
| Package Style | SMALL OUTLINE, HEAT SINK/SLUG, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Manufacturer Package Code | 05-08-1663 (CB) |
| Operating Temperature-Min | -40 °C |
| Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Operating Temperature-Max | 125 °C |
| Rohs Code | Yes |
| Input Voltage-Max | 36 V |
| Manufacturer Part Number | LT3570IFE#PBF |
| Package Code | HTSSOP |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Part Life Cycle Code | Active |
| Input Voltage-Min | 2.5 V |
| Ihs Manufacturer | ANALOG DEVICES INC |
| Risk Rank | 1.4 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Series | LT3570 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | No |
| Type | Converter and LDO Controller |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Subcategory | PMIC - Power Management ICs |
| Voltage - Supply | 2.5V ~ 36V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.65 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Pin Count | 20 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G20 |
| Number of Outputs | 1 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Voltage | 0.8(V) |
| Output Type | Adjustable |
| Brand Name | Analog Devices Inc |
| Input Voltage-Nom | 12 V |
| Temperature Grade | AUTOMOTIVE |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Operating Supply Current | 3.2 mA |
| Output Current | 1.5(A) |
| Quiescent Current | 700 uA |
| Input Voltage (Min) | 2.5(V) |
| Topology | Boost, Buck |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Output Current-Max | 3.1 A |
| Frequency - Switching | 500kHz ~ 2.1MHz |
| Seated Height-Max | 1.2 mm |
| Product Type | Switching Voltage Regulators |
| Switcher Configuration | BUCK-BOOST |
| Switching Frequency-Max | 2750 kHz |
| Switching Frequency | 500 kHz to 2.1 MHz |
| Line Regulation | 0.01%/V |
| w/Sequencer | No |
| Voltage/Current - Output 1 | Adj to 0.8V, 1.5A |
| Voltage/Current - Output 2 | Adj to 0.8V, 1.5A |
| Voltage/Current - Output 3 | Controller |
| w/LED Driver | No |
| w/Supervisor | No |
| Input Voltage | 36(V) |
| Shutdown | Shutdown |
| Product Category | Switching Voltage Regulators |
| Width | 4.4 mm |
| Length | 6.5 mm |