![]()
Add to cart |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 38-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | LoadSHARE™ |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 38 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Voltage - Supply | 4.5V~24V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Pin Count | 38 |
| JESD-30 Code | R-PQCC-N38 |
| Number of Outputs | 4 |
| Input Voltage-Nom | 12V |
| Topology | Step-Down (Buck) Synchronous (3), Linear (LDO) (1) |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Output Current-Max | 1.5A |
| Frequency - Switching | 600kHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Switcher Configuration | PHASE-SHIFT |
| w/Sequencer | Yes |
| Voltage/Current - Output 3 | Controller |
| w/Supervisor | No |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 5mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |