| Package / Case | Axial |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | Axial |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Height - Seated (Max) | -- |
| Programmable | Yes |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 50 |
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Brand | Analog Devices |
| RoHS | Details |
| Package | Tube |
| Base Product Number | LT4275 |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Product Status | Active |
| Package Description | TSSOP, |
| Manufacturer Package Code | 05-08-1661 |
| Operating Temperature-Min | -40 °C |
| Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Operating Temperature-Max | 125 °C |
| Rohs Code | Yes |
| Manufacturer Part Number | LT4275CHMS#PBF |
| Package Code | TSSOP |
| Part Life Cycle Code | Active |
| Ihs Manufacturer | ANALOG DEVICES INC |
| Risk Rank | 5.55 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C |
| Series | CMF |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Size / Dimension | 0.145 Dia x 0.344 L (3.68mm x 8.74mm) |
| Tolerance | ±1% |
| Pbfree Code | No |
| Part Status | Active |
| Number of Terminations | 2 |
| Temperature Coefficient | ±150ppm/°C |
| Type | Powered Device - PD |
| Resistance | 511 Ohms |
| Composition | Metal Film |
| Power (Watts) | 1W |
| Subcategory | Switch ICs |
| Voltage - Supply | 23V ~ 60V |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Pin Count | 10 |
| Brand Name | Analog Devices Inc |
| Failure Rate | -- |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 60 V |
| Temperature Grade | AUTOMOTIVE |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 23 V |
| Number of Channels | 1 |
| Analog IC - Other Type | ANALOG CIRCUIT |
| Power - Max | 13 W |
| Current - Supply | 2mA (Max) |
| Seated Height-Max | 1.1 mm |
| Product Type | Power Switch ICs - POE / LAN |
| Internal Switch(s) | No |
| Standards | 802.3af (PoE) |
| Features | Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety |
| Auxiliary Sense | Yes |
| Product Category | Power Switch ICs - POE / LAN |
| Width | 3 mm |
| Length | 3 mm |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2012 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 10 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Controller (PD) |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 23V~60V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | LT4275 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 60V |
| Power Supplies | 23/60V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 23V |
| Power - Max | 13W |
| Current - Supply | 2mA Max |
| Supply Current-Max (Isup) | 2.2mA |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |