![]()
Add to cart |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 36-BSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 36 |
| Supplier Device Package | 36-SSOP |
| RoHS | Compliant |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MAX5935 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Series | - |
| Type | Controller (PSE) |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Voltage - Supply | 32V ~ 60V |
| Number of Channels | 4 |
| Power - Max | 15.4 W |
| Current - Supply | 4.2mA |
| Internal Switch(s) | No |
| Standards | 802.3af (PoE) |
| Auxiliary Sense | No |
| Radiation Hardening | No |