LT6555CGN#PBF OverviewA {0} mounting type is recommended for this part.
LT6555CGN#PBF FeaturesLT6555CGN#PBF ApplicationsThere are a lot of Linear Technology/Analog Devices
LT6555CGN#PBF Special Purpose Analog Switches applications.
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Buffered, RGB |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | Video |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 3 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LT6555 |
| Pin Count | 24 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | +-5V |
| Number of Channels | 3 |
| Max Supply Voltage | 12.6V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Logic Function | Multiplexer |
| Slew Rate | 2200 V/μs |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 4.5V~12V ±2.25V~6V |
| Supply Type | Dual |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5mV |
| Bandwidth | 650MHz |
| Supply Current-Max (Isup) | 14mA |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5V |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 2:1 |
| Switch Circuit | SPDT |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 650MHz |
| Switching | BREAK-BEFORE-MAKE |
| Signal Current-Max | 0.07A |
| Length | 8.649mm |
| Height Seated (Max) | 1.75mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |