LT6556IGN#PBF OverviewIt is used in conjunction with the package {0}.
LT6556IGN#PBF FeaturesLT6556IGN#PBF ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
LT6556IGN#PBF Special Purpose Analog Switches applications.
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Package / Case | SSOP-24 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 24 |
| Supplier Device Package | 24-SSOP |
| Number of Terminals | 24 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Supply Voltage - Max | 12.6 V |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 55 |
| Supply Voltage - Min | 4.5 V |
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Brand | Analog Devices |
| RoHS | Details |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Package | Tube |
| Base Product Number | LT6556 |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Product Status | Active |
| Package Description | SSOP, |
| Package Style | SMALL OUTLINE, SHRINK PITCH |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Manufacturer Package Code | 05-08-1641 (GN24) |
| Operating Temperature-Min | -40 °C |
| Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Operating Temperature-Max | 85 °C |
| Rohs Code | Yes |
| Manufacturer Part Number | LT6556IGN#PBF |
| Supply Voltage-Nom (Vsup) | 5 V |
| Package Code | SSOP |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Part Life Cycle Code | Active |
| Ihs Manufacturer | ANALOG DEVICES INC |
| Risk Rank | 5.29 |
| Series | LT6556 |
| Packaging | Tube |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | No |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Applications | Video |
| Additional Feature | CAN ALSO OPERATE WITH 4.5V AND 12V SINGLE SUPPLY |
| Subcategory | Switch ICs |
| Technology | BIPOLAR |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 250 |
| Number of Functions | 3 |
| Terminal Pitch | 0.635 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Pin Count | 24 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G24 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Brand Name | Analog Devices Inc |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 6 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.25 V |
| Number of Channels | 3 Channel |
| Max Supply Voltage | 12.6 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Analog IC - Other Type | VIDEO MULTIPLEXER |
| Logic Function | Multiplexer |
| Slew Rate | 2100 V/µs |
| Supply Type | Dual |
| Seated Height-Max | 1.75 mm |
| Input Offset Voltage (Vos) | 18 mV |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5 V |
| Product Type | Video Switch ICs |
| -3db Bandwidth | 750MHz |
| On-State Resistance (Max) | - |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 2:1 |
| Neg Supply Voltage-Max (Vsup) | -6 V |
| Switch Circuit | SPDT |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 750 MHz |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 4.5V ~ 12V |
| Neg Supply Voltage-Min (Vsup) | -2.25 V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±2.25V ~ 6V |
| Product | Video Switches |
| Features | Buffered, RGB |
| Product Category | Video Switch ICs |
| Width | 3.9 mm |
| Length | 8.65 mm |