MAX4563EEE+T OverviewIt has a total of {0} channels on it.
MAX4563EEE+T FeaturesMAX4563EEE+T ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX4563EEE+T Special Purpose Analog Switches applications.
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-QSOP |
| Package | Bulk |
| Mfr | EDAC Inc. |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | MAX4563 |
| Series | * |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Applications | Audio, Video |
| Number of Channels | 4 |
| -3db Bandwidth | 300MHz |
| On-State Resistance (Max) | 30Ohm |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 2:1, 1:2 |
| Switch Circuit | SPST, SPDT |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 2.7V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | - |
| Features | Break-Before-Make, SPI, T-Switch Configration |