LTC1092CN8 OverviewAnalog-to-digital converters/Digital-to-analog converters consist of 8 pins.Through Hole improved the feasibility of many uses.5 V is a valid supply option for this device.In order to obtain sufficient data, 1 basic elements must be present.The unit can operate at a maximum temperature of 85 °C.Its minimum operating temperature is -40 °C.Analog-to-digital converters/Digital-to-analog converters is rated at 10 V for the maximum supply voltage.Power should be supplied to it at least at 4.5 V.
LTC1092CN8 Features5 V unit
LTC1092CN8 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
LTC1092CN8 ADCs/DACs applications.
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| RoHS | Compliant |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Unipolar |
| Interface | Serial |
| Max Supply Voltage | 10 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Supply Type | Dual |
| Resolution | 1.25 B |
| Sampling Rate | 38 ksps |
| Integral Nonlinearity (INL) | 0.5 LSB |