THS8200PFP OverviewPresented in package 80-TQFP Exposed Pad.In the Tray package, you can find this data acquisition unit.The recommended working temperature is 0°C~70°C in order to maintain normal operation.The outstanding Video DAC is what you paid.ADCs/DACs is best to mount this part through Surface Mount in order to save more space.For this unit, you should redo the circuit if your meter reads something other than 1.65V~2V 3V~3.6V for the supply voltage.In total, 80 terminations have occurred.The 1 function here gives access to high performance for whatever application you want to run.If you're looking for parts with similar specs, search "THS8200".ADCs/DACs has 80 pins when ADCs/DACs comes to pin count.An integrated data acquisition device with a 10-bit resolution is used in this application.80 pins are present on the unit.Several cases of use could be made more feasible by using the Surface Mount technique.Using 3.3V, this device can be powered.At least 3V can be used as a power supply for the device.To get the best out of collected data, 3 DAC channels are set.
THS8200PFP FeaturesSurface Mount acquisition unit
10-Bit acquisition unit
3.3V unit
THS8200PFP ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
THS8200PFP ADCs/DACs applications.
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 80-TQFP Exposed Pad |
| Number of Pins | 80 |
| Weight | 368.090208mg |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 80 |
| Type | Video DAC |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Power Dissipation | 735mW |
| Voltage - Supply | 1.65V~2V 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | THS8200 |
| Pin Count | 80 |
| Output Type | Voltage |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Polarity | Unipolar |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Interface | I2C, Serial |
| Nominal Supply Current | 162mA |
| Number of Bits | 10 |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Data Interface | Serial |
| Sampling Rate | 205 Msps |
| Settling Time | 6.6 ns |
| Integral Nonlinearity (INL) | 5 LSB |
| Conversion Rate | 205 Msps |
| Voltage Supply Source | Analog Digital |
| Resolution (Bits) | 10 b |
| Number of DAC Channels | 3 |
| Height | 1.2mm |
| Length | 12mm |
| Width | 12mm |
| Thickness | 1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |