LTC1287BCN8#PBF OverviewPDIP-8 is available as a package.There is a Bulk package available for this data acquisition unit.The working temperature should be set to -65°C ~ 200°C to maintain normal operation.There is an outstanding For Female Sockets that you can use for what you paid.This part can be mounted through Panel Mount to save space.For this unit, if your meter does not read 3V for the supply voltage, you will need to redo the circuit.You can access high performance with 1 functions here.This unit accomplishes complicated tasks efficiently because it deploys 1 Channel channels.In terms of pin count, it has 8.ADCs/DACs is a device that can capture data in 12-bADCs/DACs resolution.As with any high-quality Data Converter ICs, this unit is extremely reliable.There are 1 analog IN channels implemented due to the high-level acquisition of analog sources.The unit belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series II, JT series.
LTC1287BCN8#PBF FeaturesPanel Mount acquisition unit
1 Channel channels process
12-Bit acquisition unit
LTC1287BCN8#PBF ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
LTC1287BCN8#PBF ADCs/DACs applications.
Cell Phones
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
| Mounting Type | Panel Mount |
| Package / Case | PDIP-8 |
| Surface Mount | NO |
| Mounting Feature | Bulkhead - Front Side Nut |
| Contact Shape | Circular |
| Shell Material | Aluminum Alloy |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Insert Material | -- |
| Number of Terminals | 8 |
| Mounting Style | Through Hole |
| Lead Free Status / RoHS Status | -- |
| Gain Error | 0.5 LSB |
| Development Kit | - |
| Pd - Power Dissipation | 4.5 mW |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 50 |
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| DNL - Differential Nonlinearity | 1 LSB |
| Brand | Analog Devices |
| Analog Supply Voltage | 3.3 V |
| RoHS | Details |
| INL - Integral Nonlinearity | 0.5 LSB |
| Package | Tube |
| Base Product Number | LTC1287 |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Product Status | Active |
| Package Description | DIP, |
| Package Style | IN-LINE |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Manufacturer Package Code | 05-08-1510 (N8) |
| Supply Voltage-Nom | 3 V |
| Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Operating Temperature-Max | 70 °C |
| Rohs Code | Yes |
| Manufacturer Part Number | LTC1287BCN8#PBF |
| Package Code | DIP |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Part Life Cycle Code | Active |
| Ihs Manufacturer | ANALOG DEVICES INC |
| Risk Rank | 1.84 |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C |
| Series | Military, MIL-DTL-38999 Series II, JT |
| Packaging | Bulk |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | No |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | -- |
| Connector Type | Receptacle Housing |
| Type | For Female Sockets |
| Number of Positions | 100 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Fastening Type | Bayonet Lock |
| Subcategory | Data Converter ICs |
| Contact Type | Crimp |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 3V |
| Terminal Position | DUAL |
| Orientation | N (Normal) |
| Terminal Form | THROUGH-HOLE |
| Shielding | Unshielded |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Ingress Protection | Environment Resistant |
| Terminal Pitch | 2.54 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Shell Finish | Electroless Nickel |
| Pin Count | 8 |
| Shell Size - Insert | 22-35 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Housing Color | Silver |
| Brand Name | Analog Devices Inc |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Note | Contacts Not Included |
| Number of Channels | 1 Channel |
| Contact Size | 22D |
| Shell Size, MIL | -- |
| Number of Bits | 12 |
| Input Type | Pseudo-Differential/Single-Ended |
| Architecture | SAR |
| Converter Type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| Seated Height-Max | 3.937 mm |
| Reference Type | External |
| Data Interface | Serial, Parallel |
| Resolution | 12 bit |
| Sampling Rate | 30 kS/s |
| Product Type | ADCs - Analog to Digital Converters |
| Includes | -- |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Sampling Rate (Per Second) | 30k |
| Output Bit Code | BINARY |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0122% |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Analog Input Voltage-Max | 3.05 V |
| Output Format | SERIAL |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Analog Input Voltage-Min | -0.05 V |
| Conversion Time-Max | 24 µs |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Features | -- |
| Shutdown | No Shutdown |
| Product Category | Analog to Digital Converters - ADC |
| Width | 7.62 mm |
| Material Flammability Rating | -- |