MSC1213Y2PAGRG4 OverviewIn package 64-TQFP, ADCs/DACs can be found.The Tape & Reel (TR) package is available in which this data acquisition unit is included.When working temperatures are set to -40°C~125°C, normal operation is possible.As a result of this outstanding ADC and DAC: MCU Based, you will be able to receive what you paid.Use Surface Mount to mount this part and save more space.In the event that your meter does not display 2.7V~5.25V for the supply voltage as this unit is designed, you should redo the circuit.The total number of terminations stands at 64.A unit such as this can perform complicated tasks with the efficiency that comes from deploying 8 channels.To find parts with similar specifications, search "MSC1213Y2.The data acquisition unit should be operated at 5V voltage.ADCs/DACs has a total of 64 pins.This is a data acquisition device that has a high resolution of 24-bits.64 pins are part of the unit.Several cases of use were made more feasible through the use of the Surface Mount technique.A/D converters are incorporated in this part in the amount of 1.The unit incorporates 2 digital to analog converters.Those who own this data acquisition device will find that there are a total of 32 I/Os.
MSC1213Y2PAGRG4 FeaturesSurface Mount acquisition unit
8 channels process
24-Bit acquisition unit
32 enhanced I/Os
MSC1213Y2PAGRG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
MSC1213Y2PAGRG4 ADCs/DACs applications.
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
Data Acquisition Systems
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-TQFP |
| Number of Pins | 64 |
| Weight | 274.706879mg |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Type | ADC and DAC: MCU Based |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.25V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | MSC1213Y2 |
| Pin Count | 64 |
| Power Supplies | 3/5V |
| Number of Channels | 8 |
| Interface | Parallel, Serial |
| Number of I/O | 32 |
| Speed | 40 MHz |
| Number of Bits | 24 |
| Clock Frequency | 40MHz |
| Bit Size | 8 |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Data Interface | Serial, Parallel |
| Resolution | 3 B |
| Address Bus Width | 16 |
| Sampling Rate | 1 ksps |
| ROM (words) | 4096 |
| Sampling Rate (Per Second) | 1k |
| Power Consumption | 4mW |
| Number of A/D Converters | 1 |
| External Data Bus Width | 8 |
| Voltage Supply Source | Analog Digital |
| Number of D/A Converters | 2 |
| ROM Programmability | FLASH |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |