LTC1289CCJ OverviewPresented in package 20-CDIP (0.300, 7.62mm).In the Bulk package, you can find this data acquisition unit.The recommended working temperature is 0°C ~ 70°C in order to maintain normal operation.The outstanding Data Acquisition System (DAS) is what you paid.ADCs/DACs is best to mount this part through Through Hole in order to save more space.For this unit, you should redo the circuit if your meter reads something other than 3V for the supply voltage.As a result of deploying 8 channels, this unit is able to efficiently perform complex tasks.An integrated data acquisition device with a 12-bit resolution is used in this application.The unit is part of the - series.
LTC1289CCJ FeaturesThrough Hole acquisition unit
8 channels process
12-Bit acquisition unit
LTC1289CCJ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
LTC1289CCJ ADCs/DACs applications.
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-CDIP (0.300, 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 20-CERDIP |
| RoHS | Non-Compliant |
| Package | Tube |
| Base Product Number | LTC1289 |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Product Status | Obsolete |
| Packaging | Bulk |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Series | - |
| Type | Data Acquisition System (DAS) |
| Voltage - Supply | 3V |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Bits | 12 |
| Data Interface | Serial, Parallel |
| Resolution | 1.5 B |
| Sampling Rate (Per Second) | 25k |
| Voltage Supply Source | Dual ± |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Lead Free | Contains Lead |