CS4341-CZZR OverviewIn package 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), ADCs/DACs is included.Data acquisition units such as this one are available in a package called Tape & Reel (TR).In order to maintain normal operation, a temperature of -10°C~70°C is recommended.This outstanding DAC, Audio can be used to reimburse you for what you paid.ADCs/DACs would be best if this part was mounted through Surface Mount, which would save more space.ADCs/DACs would be prudent to redo the circuADCs/DACs if your meter does not register 3V~3.6V 5V as ADCs/DACs should for the supply voltage.2 channels enable this unit to handle complicated tasks efficiently.The unit is a member of the Popguard® series.
CS4341-CZZR FeaturesSurface Mount acquisition unit
2 channels process
CS4341-CZZR ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
CS4341-CZZR ADCs/DACs applications.
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Operating Temperature | -10°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Popguard® |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | DAC, Audio |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V 5V |
| Number of Channels | 2 |
| Data Interface | SPI |
| Sampling Rate (Per Second) | 96k |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |