LTC1296DCSW#TRPBF OverviewThe package 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) contains this item.ADCs/DACs is available in package Tape & Reel (TR).ADCs/DACs is advised to set the working temperature to 0°C~70°C so that normal operation can be maintained.This outstanding Data Acquisition System (DAS), ADC allows you to get what you paid.Using Surface Mount will save you more space.Your meter should read ±5V 5V for the supply voltage if it doesn't, you should redo the circuit.In total, there have been 20 terminations.Here, 1 functions are used to access high performance for any application.8 channels enable this unit to efficiently perform complicated tasks.If you want parts with similar specs, try searching "LTC1296".In this data acquisition unit, 5V is the common amount of voltage.There are 20 pins on it.Analog-to-digital converters/Digital-to-analog converters is a device that captures data at a high resolution of 12 bAnalog-to-digital converters/Digital-to-analog converterss.Analog-to-digital converters/Digital-to-analog converters consist of 20 pins.Surface Mount improved the feasibility of many uses.5V is a valid supply option for this device.A total of 8 analog input channels are implemented in consideration of high-level analog source acquisition.In order to obtain sufficient data, 1 basic elements must be present.
LTC1296DCSW#TRPBF FeaturesSurface Mount acquisition unit
8 channels process
12-Bit acquisition unit
5V unit
LTC1296DCSW#TRPBF ApplicationsThere are a lot of Linear Technology/Analog Devices
LTC1296DCSW#TRPBF ADCs/DACs applications.
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 months ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Data Acquisition System (DAS), ADC |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | ±5V 5V |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 250 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | LTC1296 |
| Pin Count | 20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Number of Channels | 8 |
| Interface | Parallel, Serial |
| Power Dissipation | 500mW |
| Number of Bits | 12 |
| Supply Type | Dual |
| Data Interface | Serial, Parallel |
| Sampling Rate | 46.5 ksps |
| Number of Analog In Channels | 8 |
| Sampling Rate (Per Second) | 46.5k |
| Output Bit Code | BINARY |
| Integral Nonlinearity (INL) | 0.75 LSB |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Dual Supply Voltage | 5V |
| Analog Input Voltage-Max | 5V |
| Voltage Supply Source | Dual ± |
| Negative Supply Voltage-Nom | -5V |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Height Seated (Max) | 2.95mm |
| Width | 7.493mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |