CS5372-BSZ Overview24-SSOP (0.209, 5.30mm Width) is available as a package.There is a Tube package available for this data acquisition unit.The working temperature should be set to -40°C~85°C to maintain normal operation.There is an outstanding Modulator that you can use for what you paid.This part can be mounted through Surface Mount to save space.For this unit, if your meter does not read ±2.5V 3.3V~5V for the supply voltage, you will need to redo the circuit.This unit accomplishes complicated tasks efficiently because it deploys 2 channels.
CS5372-BSZ FeaturesSurface Mount acquisition unit
2 channels process
CS5372-BSZ ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
CS5372-BSZ ADCs/DACs applications.
Cell Phones
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package | 24-SSOP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Modulator |
| Voltage - Supply | ±2.5V 3.3V~5V |
| Number of Channels | 2 |
| Sampling Rate (Per Second) | 512k |
| Voltage Supply Source | Analog Digital Dual ± |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Published | 1997 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 24 |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | CS5372 |
| Pin Count | 24 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Type | Analog, Digital, Dual |
| Sampling Rate | 512 ksps |
| Neg Supply Voltage-Nom | -2.5V |
| Width | 5.3mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |