LTC1297BCJ8 OverviewIn package 8-CDIP (0.300, 7.62mm), ADCs/DACs can be found.The Tube package is available in which this data acquisition unit is included.When working temperatures are set to 0°C~70°C, normal operation is possible.As a result of this outstanding Data Acquisition System (DAS), you will be able to receive what you paid.Use Through Hole to mount this part and save more space.In the event that your meter does not display 5V for the supply voltage as this unit is designed, you should redo the circuit.The total number of terminations stands at 8.There are 1 functions here that are available for high performance for various applications.A unit such as this can perform complicated tasks with the efficiency that comes from deploying 2 channels.To find parts with similar specifications, search "LTC1297.The data acquisition unit should be operated at 5V voltage.ADCs/DACs has a total of 8 pins.This is a data acquisition device that has a high resolution of 12-bits.1 analog IN channels are implemented for high-level analog source acquisition.
LTC1297BCJ8 FeaturesThrough Hole acquisition unit
2 channels process
12-Bit acquisition unit
LTC1297BCJ8 ApplicationsThere are a lot of Linear Technology/Analog Devices
LTC1297BCJ8 ADCs/DACs applications.
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
Data Acquisition Systems
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-CDIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Data Acquisition System (DAS) |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Voltage - Supply | 5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | LTC1297 |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | R-GDIP-T8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 5V |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Bits | 12 |
| Data Interface | Serial, Parallel |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Sampling Rate (Per Second) | 60k |
| Output Bit Code | BINARY |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Analog Input Voltage-Max | 5.05V |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Analog Input Voltage-Min | -0.05V |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Height Seated (Max) | 5.08mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |