LTC1297DCN8 Overview8-DIP (0.300, 7.62mm) is available as a package.There is a Tube package available for this data acquisition unit.The working temperature should be set to 0°C~70°C to maintain normal operation.There is an outstanding Data Acquisition System (DAS) that you can use for what you paid.This part can be mounted through Through Hole to save space.For this unit, if your meter does not read 5V for the supply voltage, you will need to redo the circuit.Total terminations are 8.You can access high performance with 1 functions here.This unit accomplishes complicated tasks efficiently because it deploys 2 channels.In case you are interested in similar specs, you can search "LTC1297".ADCs/DACs is common for this data acquisADCs/DACsion unADCs/DACs to be applied a voltage of 5V.In terms of pin count, it has 8.ADCs/DACs is a device that can capture data in 12-bADCs/DACs resolution.There are 1 analog IN channels implemented due to the high-level acquisition of analog sources.
LTC1297DCN8 FeaturesThrough Hole acquisition unit
2 channels process
12-Bit acquisition unit
LTC1297DCN8 ApplicationsThere are a lot of Linear Technology/Analog Devices
LTC1297DCN8 ADCs/DACs applications.
Cell Phones
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2002 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Data Acquisition System (DAS) |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Voltage - Supply | 5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | LTC1297 |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 5V |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Bits | 12 |
| Data Interface | Serial, Parallel |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Sampling Rate (Per Second) | 60k |
| Output Bit Code | BINARY |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0183% |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Analog Input Voltage-Max | 5.05V |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Analog Input Voltage-Min | -0.05V |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Height Seated (Max) | 3.937mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |