LTC2668CUJ-16#PBF OverviewIn the 40-WFQFN Exposed Pad package, you will find it. In order to operate it, a voltage supply of 15V volts is required. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. The SoftSpan™ Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. As far as the operating temperature is concerned, it should be kept within 0°C~70°C when operating. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tube for the sake of space saving. 40 terminations are present in total. You can find related parts by using the part number LTC2668, which is its base part number. In order to make it work, 40 pins have been designed. With a total of 40 pins, it is equipped with a high level of security.
LTC2668CUJ-16#PBF Features40-WFQFN Exposed Pad package
40 pin count
40 pins
SoftSpan™ series
LTC2668CUJ-16#PBF ApplicationsThere are a lot of Linear Technology/Analog Devices
LTC2668CUJ-16#PBF Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Data Acquisition Systems
Calibration
Motor Control
Data Distribution System
Digital Potentiometer
Software Radio
Wireless infrastructure:
WCDMA, CDMA2000, TD-SCDMA, WiMAX
Wideband communications:
LMDS/MMDS, point-to-point
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 26 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-WFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 40 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Series | SoftSpan™ |
| Published | 2014 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 40 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | QUAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 15V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | LTC2668 |
| Pin Count | 40 |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Number of Bits | 16 |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Reference Type | External, Internal |
| Data Interface | SPI |
| Differential Output | No |
| Voltage - Supply, Analog | ±4.5V~15.75V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.71V~5.5V |
| Settling Time | 20.5μs (Typ) |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0061% |
| Input Bit Code | BINARY |
| INL/DNL (LSB) | ±2.2, ±0.2 |
| Negative Supply Voltage-Nom | -15V |
| Input Format | SERIAL |
| Analog Output Voltage-Max | 10V |
| Analog Output Voltage-Min | -10V |
| Length | 6mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 6mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |