DAC8043AFPZ OverviewThis package is included in the 8-DIP (0.300, 7.62mm) package and is available for purchase. 5V volts power it. Using a Through Hole connector, you can mount this FPGA module on the development board. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within -40°C~85°C at all times. Using the Tube layout, this FPGA model can be contained in a very small amount of space. The total number of terminations is 8. Parts related to this part can be found using its base part number DAC8043. The device is designed with 8 pins in total. In the case of 5V supply voltage, designers can take full advantage of its flexibility. It is powered by a 5V battery, which can be purchased separately. The device has a total of 8 pins on it. In addition, it is able to support a maximum supply voltage of 5.5V. The unit is capable of working with a minimum supply voltage of 4.5V.
DAC8043AFPZ Features8-DIP (0.300, 7.62mm) package
8 pin count
8 pins
Minimal input voltage of -10V
DAC8043AFPZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
DAC8043AFPZ Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Motor Control
Data Distribution System
Digital Potentiometer
Software Radio
Wireless infrastructure:
WCDMA, CDMA2000, TD-SCDMA, WiMAX
Wideband communications:
LMDS/MMDS, point-to-point
Instrumentation:
RF signal generators, arbitrary waveform generators
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Power Dissipation | 50μW |
| Terminal Position | DUAL |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Base Part Number | DAC8043 |
| Pin Count | 8 |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Interface | Parallel, SPI, Serial |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Nominal Supply Current | 10μA |
| Power Dissipation | 50μW |
| Number of Bits | 12 |
| Max Output Voltage | 20V |
| Min Input Voltage | -10V |
| Architecture | R-2R |
| Max Input Voltage | 10V |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Reference Type | External |
| Data Interface | SPI |
| Differential Output | No |
| Resolution | 1.5 B |
| Sampling Rate | 4 Msps |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Min Output Voltage | 0V |
| Settling Time | 1μs |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0244% |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Input Bit Code | OFFSET BINARY |
| Number of Converters | 1 |
| Conversion Rate | 4 Msps |
| INL/DNL (LSB) | ±1 (Max), ±1 (Max) |
| Height | 3.43mm |
| Length | 9.27mm |
| Width | 7.24mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |