LTC2850IDD#PBF OverviewThe package DFN-8 contains it. Carrying is easy with the Tube-shaped packaging. Keeping the temperature at -40°C ~ 85°C will ensure reliable operation. The device should work as long as it is powered by a 3V ~ 3.6VV power source. 8 pins are used to operate the device. Currently, the gadget is receiving current from a 0.45 mA-shaped supply. 3.3 V is the optimal supply voltage for maximum efficiency. These copper electrical components are part of the LTC2850 series. Interface ICs is a self-contained device. In order for stable operation, the temperature must not exceed 85 °C°C. For reliability, it must operate at a minimum temperature of -40 °C degrees Celsius. There are transceivers that work with 1 signals. 3.6 VV is its maximum supply voltage. In order to work, the source voltage of 3 V should be as low as possible. A total of 8 pins are present on it, making it a 8 pin board.
LTC2850IDD#PBF FeaturesInterface ICs subcategory
LTC2850IDD#PBF ApplicationsThere are a lot of Analog Devices / Linear Technology
LTC2850IDD#PBF Controllers Interface ICs applications.
PC Motherboards
0 to 10V Dimming Luminaires
Dimmable LED Power Supply
Dimming Control Devices
Commercial LED Lighting
Smart LED Lighting
Portable Appliances
Battery-Operated Devices
Cellular Data Devices
Factory Automation and Process Controls
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | DFN-8 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Supplier Device Package | 8-DFN (3x3) |
| Number of Terminals | 8 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| RoHS | Compliant |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Brand | Analog Devices |
| Package | Tube |
| Base Product Number | LTC2850 |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Product Status | Active |
| Package Shape | SQUARE |
| Series | LTC2850 |
| Packaging | Tube |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | No |
| Type | Low Power |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Subcategory | Interface ICs |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | S-PDSO-N8 |
| Function | Transceiver |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Brand Name | Analog Devices Inc |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | RS-422, RS-485 |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Operating Supply Current | 0.45 mA |
| Nominal Supply Current | 1 mA |
| Data Rate | 20 Mbps |
| Seated Height-Max | 0.8 mm |
| Differential Output | YES |
| Product Type | RS-422/RS-485 Interface IC |
| Protocol | RS422, RS485 |
| Input Characteristics | DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER |
| Interface IC Type | LINE TRANSCEIVER |
| Number of Drivers/Receivers | 1/1 |
| Driver Number of Bits | 1 |
| Receiver Number of Bits | 1 |
| Duplex | Half Duplex |
| Receiver Hysteresis | 25 mV |
| Interface Standard | EIA-485-A; TIA-485-A; EIA-422 |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Transceivers | 1 |
| Receive Delay-Max | 70 ns |
| Transmit Delay-Max | 50 ns |
| Number of Receivers | 1 |
| Number of Transmitters | 1 |
| Product | RS-422/RS-485 Transceivers |
| Input Voltage | 3.3 V |
| Shutdown | Shutdown |
| Product Category | RS-422/RS-485 Interface IC |
| Width | 3 mm |
| Length | 3 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Lead Free | Lead Free |