PI7C9X760BCLEX Overview16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) contains it. With its Tape & Reel (TR)-shaped packaging, it's easy to carry. Temperature regulation to -40°C~85°C ensures reliable operation. Using a 1.62V~3.63VV power source should be fine. In total, there are SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL ULs/ULCs/Peripheral ICs in this gadget.
PI7C9X760BCLEX FeaturesPI7C9X760BCLEX ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PI7C9X760BCLEX Controllers Interface ICs applications.
LAN Servers
PC Motherboards
0 to 10V Dimming Luminaires
Dimmable LED Power Supply
Dimming Control Devices
Commercial LED Lighting
Smart LED Lighting
Portable Appliances
Battery-Operated Devices
Cellular Data Devices
| Factory Lead Time | 21 Weeks |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.62V~3.63V |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Function | Bridge, I2C/SPI to UART |
| Interface | UART |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Protocol | I2C |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |