LTC2863IS8-2#TRPBF OverviewIn the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package, you can find it. Easily transportable packaging in Tape & Reel (TR)-shape. The temperature should be regulated to -40°C ~ 85°C for reliable operation. You should be able to use it as long as you use a 3V ~ 5.5VV power source. Using 8 pins, the device operates. 3.3 mA is the supply current for the gadget. It is recommended to set the supply voltage to 5 V for maximum efficiency. It is a copper-based electrical component from the - series. The device in Interface ICs is self-contained. 85 °C°C is the maximum operating temperature that enables stable operation. Reliability is ensured by operating at a minimum temperature of -40 °C degrees Celsius. The 1 transceivers are present in the system. The device is capable of withstanding a voltage of 5.5 VV. Depending on the source voltage 3 V, it is possible to work at as low a voltage as possible.
LTC2863IS8-2#TRPBF FeaturesInterface ICs subcategory
LTC2863IS8-2#TRPBF ApplicationsThere are a lot of Analog Devices / Linear Technology
LTC2863IS8-2#TRPBF Controllers Interface ICs applications.
Notebook Docking stations
LAN Servers
PC Motherboards
0 to 10V Dimming Luminaires
Dimmable LED Power Supply
Dimming Control Devices
Commercial LED Lighting
Smart LED Lighting
Portable Appliances
Battery-Operated Devices
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Supplier Device Package | 8-SO |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| RoHS | Compliant |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | LTC2863 |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Product Status | Active |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Type | Transceiver |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Subcategory | Interface ICs |
| Voltage - Supply | 3V ~ 5.5V |
| Function | Transceiver |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Operating Supply Current | 3.3 mA |
| Nominal Supply Current | 8 mA |
| Data Rate | 250kbps |
| Product Type | RS-422/RS-485 Interface IC |
| Protocol | RS422, RS485 |
| Number of Drivers/Receivers | 1/1 |
| Duplex | Full |
| Receiver Hysteresis | 25 mV |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Transceivers | 1 |
| Simplex/Duplex | Full Duplex |
| Number of Receivers | 1 |
| Number of Transmitters | 1 |