PI7C9X1172CZHEX OverviewThere is a package called 32-WFQFN Exposed Pad that contains it, and you can find it there. It is very easy to carry because of the Tape & Reel (TR)-shaped packaging. Regulating the temperature to -40°C~85°C TA is crucial to ensuring reliable operation. With a 1.62V~3.63VV power source, you should be able to use it. In total, this gadget is composed of SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL uPs/uCs/peripheral ICs. There is currently a supply of 6mA in the market.
PI7C9X1172CZHEX FeaturesPI7C9X1172CZHEX ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PI7C9X1172CZHEX Controllers Interface ICs applications.
Smart LED Lighting
Portable Appliances
Battery-Operated Devices
Cellular Data Devices
Factory Automation and Process Controls
IrDA transmission control
Remote transmission formatter
Docking
Mobile Monitors
Multi-Function Monitors
| Factory Lead Time | 21 Weeks |
| Package / Case | 32-WFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.62V~3.63V |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Function | Bridge, I2C/SPI to UART |
| Interface | UART |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Current - Supply | 6mA |
| Protocol | I2C |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |