![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WFDFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2017 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Base Part Number | LTC2944 |
| Function | Battery Monitor |
| Interface | I2C, SMBus |
| Max Supply Voltage | 60V |
| Min Supply Voltage | 3.6V |
| Battery Chemistry | Multi-Chemistry |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150°C |
| Ambient Temperature Range High | 70°C |
| Height | 800μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |