![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-WDFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 6 |
| Operating Temperature | -40°C~110°C TA |
| Packaging | Digi-Reel® |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 6 |
| ECCN Code | EAR99 |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 10.8V |
| Base Part Number | BQ294582 |
| Function | Battery Protection |
| Power Supplies | 3/15V |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 25V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Analog IC - Other Type | POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT |
| Operating Supply Current | 2μA |
| Adjustable Threshold | NO |
| Max Output Voltage | 30V |
| Supply Current-Max (Isup) | 0.002mA |
| Min Output Voltage | -300mV |
| Fault Protection | Over Voltage |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion |
| Number of Cells | 2 ~ 3 |
| Height | 800μm |
| Length | 2mm |
| Width | 2mm |
| Thickness | 750μm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |