![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TFSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~150°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2016 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | IT ALSO HAS 5V OUTPUT |
| Voltage - Supply | 5.5V~38V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | LTC3256 |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Voltage | 3.3V |
| Output Type | Fixed |
| Input Voltage-Nom | 12V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHED CAPACITOR CONVERTER |
| Output Current | 100mA |
| Topology | Step-Down (Buck) (1), Linear (LDO) (1) |
| Min Input Voltage | 5.5V |
| Max Input Voltage | 38V |
| Nominal Output Voltage | 5V |
| w/Sequencer | Yes |
| Voltage/Current - Output 1 | 5V 100mA |
| Voltage/Current - Output 2 | 3.3V 250mA |
| w/LED Driver | No |
| Length | 4.039mm |
| Height Seated (Max) | 1.1mm |
| Width | 3mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |