![]()
Add to cart |
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-TQFP Exposed Pad |
| Number of Pins | 32 |
| Supplier Device Package | 32-TQFP (7x7) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 2013 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Voltage - Supply | 2.5V~5.5V |
| Number of Outputs | 4 |
| Voltage - Output 1 | 3.3V |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Voltage - Output 2 | 3.3V |
| Topology | Step-Down (Buck) Synchronous (3), Linear (LDO) (1) |
| Min Input Voltage | 2.5V |
| Frequency - Switching | 1.3MHz~2.2MHz |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Voltage - Output 3 | 3.3V |
| w/Sequencer | No |
| Voltage/Current - Output 1 | 3.3V 500mA |
| Voltage/Current - Output 2 | 3.3V 100mA |
| Voltage/Current - Output 3 | 3.3V 1.5A |
| w/LED Driver | No |
| w/Supervisor | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |