![]()
Add to cart |
LTC4269IDKD-1#TRPBF developed by Linear Technology/Analog Devices is a type of synchronous, current mode, flyback controller specifically designed for high power IEEE 802.3at and 802.3af applications. Multiple supply rails in a single conversion step make it able to deliver the highest system efficiency while maintaining tight regulation across all outputs. It is capable of offering optimum performance for high efficiency, single and multioutput applications from 10W to 25W.
Superior EMI performance
Short-circuit protection with auto-restart
Undervoltage, overvoltage and thermal protection
Available in the DFN package
VoIP phones with advanced display options
Dual-radio wireless access points
PTZ security cameras
RFID readers
Industrial controls
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Surface Mount | YES |
| Package / Case | 32-WFDFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 32 |
| Published | 2007 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Controller (PD), DC/DC |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 37.2V~60V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 250 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | LTC4269 |
| Pin Count | 32 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Number of Channels | 1 |
| Power - Max | 25.5W |
| Current - Supply | 1.35mA Max |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Switcher Configuration | SINGLE |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Standards | 802.3at (PoE+), 802.3af (PoE) |
| Width | 4mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Length | 7mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |