![]()
Add to cart |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-WFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 64-QFN (7x11) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Tube |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Product Status | Active |
| Duty Cycle - Max | 6.7 % |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| On Resistance - Max | 30 mOhms |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Series | - |
| Type | Controller (PSE) |
| Subcategory | Switch ICs |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Operating Supply Voltage | 51 V to 57 V |
| Number of Channels | 48 |
| Operating Supply Current | 11 mA |
| Output Power | 90 W |
| Power - Max | 71.3 W |
| Current - Supply | 11mA |
| Product Type | Power Switch ICs - POE / LAN |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Standards | 802.3at (PoE+), 802.3af (PoE), 802.3bt |
| Standard | 802.3bt |
| Auxiliary Sense | No |