LTC4300A-2IMS8#PBF OverviewAs a convenience to the user, power buffer has been packaged in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width).It has been packaged in Tube packages and is ready for power buffer.Surface Mount A universal mout for easy adaptation to a wide range of heads.It is a typical Buffer, Accelerator type, if we are talking about types.To operate this op amp buffer, it requires a voltage of 2.7V~5.5V volts.It is important to maintain the output quality by cooperating between the 2 channels.This facilitates 2-Wire Bus input to the system.For the operational amplifier buffer to function properly, the operating temperature should be set to -40°C~85°C.There are several applications that this operational amplifier buffer targets, such as I2C - Hotswap applications and others.In order to find more pin-to-pin solutions that meet your special needs, you can search with "LTC4300".There are two 8 terminals on the op amp buffer and you can find them at the end of the op amp buffer.Reflow temperature at its peak is calculated to be 260.With its 3.3V voltage supply, the splitter can perform many demanding functions that are expected from it.There is a pinout for the Power buffer starting from the 8 pins that it has.In terms of output, it outputs in 2-Wire Bus units.It is equipped with 8 pins.5.1mA op amp buffers, they are.For mounting on PCBs or other boards, there is a Surface Mount.
LTC4300A-2IMS8#PBF Features2 channels.
Mainly used in I2C - Hotswap.
LTC4300A-2IMS8#PBF ApplicationsThere are a lot of Linear Technology/Analog Devices
LTC4300A-2IMS8#PBF Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Backplane Interconnect
Clock Distribution
Protection Switching
Loopback
Clock Distribution
Servers
Industrial PCs
Test Equipment
Desktop Computers
Laptop Computers (for External Video Cards)
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Published | 2008 |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Buffer, Accelerator |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | I2C - Hotswap |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Depth | 3mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LTC4300 |
| Output | 2-Wire Bus |
| Pin Count | 8 |
| Output Voltage | 400mV |
| Number of Channels | 2 |
| Adjustable Threshold | NO |
| Current - Supply | 5.1mA |
| Nominal Input Voltage | 5.5V |
| Input | 2-Wire Bus |
| Data Rate (Max) | 400kHz |
| Capacitance - Input | 10pF |
| Height | 860μm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Lead Free | Lead Free |