LTC4300-1CMS8#PBF OverviewPower buffer is packaged in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) for convenient transportation.Ready for shipping in Tube package.Surface Mount universial mout for easy adapting.Speaking of types, this is a typical Buffer, Accelerator.This op amp buffer uses 2.7V~5.5V voltage for work.2 channels cooperate together to maintain the output quality.It facilitates 2-Wire Bus input.The operating temperature should be set to 0°C~70°C to avoid mal-function.This operational amplifier buffer targets at I2C - Hotswap and other applications.Try search with "LTC4300" to get more pin-to-pin solutions for your special needs.You can find 8 terminals of the op amp buffer.Its peak reflow temperature is 260.Supplied by 3.3V voltage, the splitter can accomplish the many demanding tasks.The pinout of the power buffer starts from 8 pins it has.2-Wire Bus capacitance for the input.The op amp buffers have 8 pins.It is a 2.8mA op amp buffer.It has a Surface Mount for mouting on PCB or other boards.You are not supposed to feed the repeter with voltage higher than 5.5V.
LTC4300-1CMS8#PBF Features2 channels.
Mainly used in I2C - Hotswap.
LTC4300-1CMS8#PBF ApplicationsThere are a lot of Linear Technology/Analog Devices
LTC4300-1CMS8#PBF Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Data or Clock Signal Amplification
PECL-to-LVDS Translation
Cellular Phone Base Stations
Add/Drop Muxes
Digital Crossconnects
Network Switches/Routers
Backplane Interconnect
Clock Distribution
Protection Switching
Loopback
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Buffer, Accelerator |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | I2C - Hotswap |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LTC4300 |
| Output | 2-Wire Bus |
| Pin Count | 8 |
| Output Voltage | 160mV |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Number of Channels | 2 |
| Adjustable Threshold | NO |
| Current - Supply | 2.8mA |
| Input | 2-Wire Bus |
| Data Rate (Max) | 400kHz |
| Capacitance - Input | 10pF |
| Height | 860μm |
| Length | 3mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |