LTC4304IMS#PBF OverviewPackaging is convenient because power buffer comes in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width).Power buffer is ready to ship in a package of Tube.A universal mount that's easy to adapt.Type-wise, this is a Buffer, Accelerator.To operate, this op amp buffer needs 2.7V~5.5V voltage.In order to maintain a high standard of output, 2 channels cooperate together.There is no input provided by it.It is recommended to set the operating temperature to -40°C~85°C to avoid any malfunctions.The operational amplifier buffer targets I2C - Hotswap applications and others.With "LTC4304," you will find more pin-to-pin solutions.An op amp buffer with 10 terminals can be found on the left side of the op amp buffer.The peak reflow temperature of it is 260.3.3V voltage enables the splitter to handle a wide range of demanding tasks.It is important to note that the pinout of the Power buffer starts from the 10 pins that it has.2-Wire Bus is the output unit.10 pins are included in it.In this case, they are 6mA op amp buffers.In addition to the Surface Mount axis, it has a female hole for mounting to PCBs or other boards.A 3/5V power supply is sufficient to power the repeters for an extended period of time.
LTC4304IMS#PBF Features2 channels.
Mainly used in I2C - Hotswap.
LTC4304IMS#PBF ApplicationsThere are a lot of Linear Technology/Analog Devices
LTC4304IMS#PBF Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Loopback
Clock Distribution
Servers
Industrial PCs
Test Equipment
Desktop Computers
Laptop Computers (for External Video Cards)
Communications Switchers
Storage Area Networks
Industrial/Embedded PC
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 10 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 10 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Buffer, Accelerator |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | I2C - Hotswap |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LTC4304 |
| Output | 2-Wire Bus |
| Pin Count | 10 |
| Power Supplies | 3/5V |
| Number of Channels | 2 |
| Current - Supply | 6mA |
| Input | 2-Wire Bus |
| Data Rate (Max) | 400kHz |
| Capacitance - Input | 10pF |
| Length | 3mm |
| Height Seated (Max) | 1.1mm |
| Width | 3mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |