LTC4307CDD-1#PBF OverviewPackaged in 8-WFDFN Exposed Pad, power buffer can be easily transported.Packaged in Tube ready for power buffer.A universal mounting system for easy adaptation.A typical Buffer, Accelerator is this.2.3V~5.5V voltage is used to power this op amp buffer.A total of 2 channels cooperate to ensure high-quality output.As a result, 2-Wire Bus input is facilitated.Setting the operating temperature to 0°C~70°C will prevent malfunctions.The operational amplifier buffer is aimed at I2C - Hotswap and other applications as well.Search with "LTC4307" to get more pin-to-pin solutions.On the op amp buffer, you can find 8 terminals.It reaches its peak reflow temperature at 260 degrees Celsius.This splitter can accomplish a great deal of demanding work when supplied with 3.3V voltage.Pinouts of a power buffer start from the 8 pins.In 2-Wire Bus, it produces output.Pins on its 8 axis are present.The op amp buffers are of type 8mA.The Surface Mount on the board allows it to be mounted on PCBs or other boards.The repeters can be run using 3.3V power supplies.
LTC4307CDD-1#PBF Features2 channels.
Mainly used in I2C - Hotswap.
LTC4307CDD-1#PBF ApplicationsThere are a lot of Linear Technology/Analog Devices
LTC4307CDD-1#PBF Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Clock Distribution
Protection Switching
Loopback
Clock Distribution
Servers
Industrial PCs
Test Equipment
Desktop Computers
Laptop Computers (for External Video Cards)
Communications Switchers
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WFDFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2008 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Buffer, Accelerator |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | I2C - Hotswap |
| Voltage - Supply | 2.3V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LTC4307 |
| Output | 2-Wire Bus |
| Pin Count | 8 |
| Power Supplies | 3.3V |
| Number of Channels | 2 |
| Current - Supply | 8mA |
| Input | 2-Wire Bus |
| Data Rate (Max) | 400kHz |
| Output Peak Current Limit-Nom | 0.05A |
| Built-in Protections | UNDER VOLTAGE |
| Capacitance - Input | 10pF |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |