SN65LVDS117DGGR OverviewPower buffer is packaged in 64-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) for convenient transportation.Ready for shipping in Tape & Reel (TR) package.Surface Mount universial mout for easy adapting.Speaking of types, this is a typical Buffer, Multiplexer.This op amp buffer uses 3V~3.6V voltage for work.1 x 2:16 channels cooperate together to maintain the output quality.It facilitates LVDS input.The operating temperature should be set to -40°C~85°C to avoid mal-function.Try search with "65LVDS117" to get more pin-to-pin solutions for your special needs.You can find 64 terminals of the op amp buffer.Its peak reflow temperature is 260.Supplied by 3.3V voltage, the splitter can accomplish the many demanding tasks.The pinout of the power buffer starts from 64 pins it has.The op amp buffers have 64 pins.It has a Surface Mount for mouting on PCB or other boards.This power buffer operates from a voltage of 122mA.Normal operation requires 3.3V operating supply voltage.It utilizes a 2-Bit receiver.This splitter dissipates 2.094W of power at most.This is a 2 element interface repeater signal.There are 16 drivers incorporated within the video signal spliter.
SN65LVDS117DGGR Features1 x 2:16 channels.
2-Bit receiver.
SN65LVDS117DGGR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN65LVDS117DGGR Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Data or Clock Signal Amplification
PECL-to-LVDS Translation
Cellular Phone Base Stations
Add/Drop Muxes
Digital Crossconnects
Network Switches/Routers
Backplane Interconnect
Clock Distribution
Protection Switching
Loopback
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Number of Pins | 64 |
| Weight | 262.601633mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Buffer, Multiplexer |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Power Dissipation | 2.094W |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | 65LVDS117 |
| Pin Count | 64 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Channels | 1 x 2:16 |
| Operating Supply Current | 122mA |
| Power Dissipation | 2.094W |
| Propagation Delay | 4.5 ns |
| Turn On Delay Time | 4.5 ns |
| Logic Function | Buffer, Translator |
| Differential Output | YES |
| Input | LVDS |
| Receiver Number of Bits | 2 |
| Number of Drivers | 16 |
| Data Rate (Max) | 400Mbps |
| Supply Voltage1-Nom | 3.3V |
| Delay Time | 2.8ns |
| Capacitance - Input | 5pF |
| Height | 1.2mm |
| Length | 17mm |
| Width | 6.1mm |
| Thickness | 1.15mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |