LTC4311ISC6 OverviewThe power buffer package contains 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 for ease of transportation.Panel Mount Universal mout for easy adaptation.In terms of types, this is a typical Accelerator.There is 1.6V ~ 5.5V voltage used by this op amp buffer.In order to maintain the output quality, 1 channels work together.Input is facilitated by 2-Wire Bus.It is recommended to set the operating temperature to -65°C ~ 175°C to prevent malfunctions.There are a variety of applications for this operational amplifier buffer, including Aviation, Marine, Military.The output is in 2-Wire Bus.The op amp buffers belong to the 200µA family.It's from MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV.
LTC4311ISC6 Features1 channels.
Mainly used in Aviation, Marine, Military.
LTC4311ISC6 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
LTC4311ISC6 Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
PECL-to-LVDS Translation
Cellular Phone Base Stations
Add/Drop Muxes
Digital Crossconnects
Network Switches/Routers
Backplane Interconnect
Clock Distribution
Protection Switching
Loopback
Clock Distribution
| Contact Material | Copper Alloy |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Package / Case | 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 |
| Mounting Feature | Flange |
| Shell Material | Composite |
| Supplier Device Package | SC-70-6 |
| Insert Material | Thermoplastic |
| Backshell Material, Plating | - |
| Package | Bulk |
| Primary Material | Composite |
| Base Product Number | CTVP00RW |
| Mfr | Amphenol Aerospace Operations |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C |
| Series | MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV |
| Termination | Crimp |
| Connector Type | Receptacle, Male Pins |
| Type | Accelerator |
| Number of Positions | 24 |
| Color | Olive Drab |
| Applications | Aviation, Marine, Military |
| Fastening Type | Threaded |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Current Rating (Amps) | - |
| Voltage - Supply | 1.6V ~ 5.5V |
| Orientation | A |
| Shielding | Shielded |
| Ingress Protection | Environment Resistant |
| Output | 2-Wire Bus |
| Shell Finish | Olive Drab Cadmium |
| Shell Size - Insert | 25-24 |
| Number of Channels | 1 |
| Shell Size, MIL | - |
| Cable Opening | - |
| Current - Supply | 200µA |
| Input | 2-Wire Bus |
| Data Rate (Max) | 400kHz |
| Delay Time | - |
| Features | - |
| Signal Conditioning | - |
| Voltage Rating | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | 50.0µin (1.27µm) |
| Material Flammability Rating | - |