TUSB522PIRGET OverviewPackaging is convenient because power buffer comes in 24-VFQFN Exposed Pad.Power buffer is ready to ship in a package of Tape & Reel (TR).A universal mount that's easy to adapt.Type-wise, this is a Buffer, ReDriver.To operate, this op amp buffer needs 3V~3.6V voltage.In order to maintain a high standard of output, 2 channels cooperate together.There is no input provided by it.It is recommended to set the operating temperature to -40°C~85°C to avoid any malfunctions.The operational amplifier buffer targets USB applications and others.With "TUSB522," you will find more pin-to-pin solutions.An op amp buffer with 24 terminals can be found on the left side of the op amp buffer.The peak reflow temperature of it is 260.3.3V voltage enables the splitter to handle a wide range of demanding tasks.24 pins are included in it.In this case, they are 98mA op amp buffers.The repeter utilizes a 2-Bit receiver.
TUSB522PIRGET Features2 channels.
Mainly used in USB.
2-Bit receiver.
TUSB522PIRGET ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TUSB522PIRGET Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Loopback
Clock Distribution
Servers
Industrial PCs
Test Equipment
Desktop Computers
Laptop Computers (for External Video Cards)
Communications Switchers
Storage Area Networks
Industrial/Embedded PC
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Buffer, ReDriver |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Applications | USB |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | TUSB522 |
| Number of Channels | 2 |
| Current - Supply | 98mA |
| Differential Output | YES |
| Input | Differential |
| Driver Number of Bits | 2 |
| Receiver Number of Bits | 2 |
| Interface Standard | GENERAL PURPOSE |
| Data Rate (Max) | 5Gbps |
| Supply Voltage1-Nom | 3.3V |
| Capacitance - Input | 1.25pF |
| Signal Conditioning | Input Equalization, Output De-Emphasis |
| Height | 1mm |
| Length | 4mm |
| Width | 4mm |
| Thickness | 880μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |