![]()
Add to cart |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-FSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2012 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 44 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 43.2V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | LTC6803 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G44 |
| Function | Battery Monitor |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 55V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4V |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | Serial |
| Analog IC - Other Type | POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT |
| Adjustable Threshold | NO |
| Fault Protection | Over/Under Voltage |
| Battery Chemistry | Multi-Chemistry |
| Number of Cells | 1 ~ 12 |
| Length | 12.8mm |
| Height Seated (Max) | 2mm |
| Width | 5.3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |