LTC6954IUFF-2#PBF OverviewThe clock divider is packaged in a 36-WFQFN Exposed Pad case. The package is in the form of a Tube. It contains 36 terminations. The supply voltage of 3.3V can be used to achieve high efficiency. The circuit clock is mounted on Surface Mount. The electrical component has a classification of Fanout Buffer (Distribution), Divider. When the temperature is set to -40°C~105°C, reliable performance is ensured. Any power source will work, as long as it has 3.15V~3.45VV. It is located in the way of Surface Mount. It has a pin count of 36. The output is LVCMOS, LVDS, LVPECL. It is operated by using 36 pins. This is a member of the LTC6954 family. By default, output 3 is set. As long as the frequency is 1.4GHz, it maintains excellent accuracy.
LTC6954IUFF-2#PBF Features36 terminations
The operating temperature of -40°C~105°C degrees
at 1.4GHz frequency
LTC6954IUFF-2#PBF ApplicationsThere are a lot of Linear Technology/Analog Devices
LTC6954IUFF-2#PBF Clock Buffers & Drivers applications.
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 36-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 36 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2015 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 36 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Divider |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3.15V~3.45V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 1.4GHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | LTC6954 |
| Output | LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| Pin Count | 36 |
| Number of Outputs | 3 |
| Number of Circuits | 1 |
| Input | LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 1:3 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |