CY7B991-5JXI OverviewThe clock divider is available in 32-LCC (J-Lead) case. There is a Tube package attached to it. It is normal to operate with a value of 80MHz. A total of 32 terminations are present. Supply voltages of 5V enable high efficiency. As you can see, it is mounted by Surface Mount. An electronic component classified as Buffer/Driver is categorized as such. Set the temperature to -40°C~85°C for reliable performance. The clock switch should be able to be powered by a 4.5V~5.5V V source. There is a pin count of 32 on timeing clock. There is an output of TTL. The 32 pins are used for operation. This object belongs to the CY7B991 family. There is an electronic gadget called 7B in this family. As a default, it outputs 8. A 5V volt supply powers it. Electronic components of the RoboClock™ series are included in this package. Keeping the supply voltage at 5V will ensure maximum efficiency.
CY7B991-5JXI Features32 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
CY7B991-5JXI ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
CY7B991-5JXI Clock Buffers & Drivers applications.
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-LCC (J-Lead) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | RoboClock™ |
| Published | 2007 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Buffer/Driver |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | CY7B991 |
| Output | TTL |
| Pin Count | 32 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 90mA |
| Power Dissipation | 78mW |
| Frequency (Max) | 80MHz |
| Family | 7B |
| Input | 3-State, TTL |
| Ratio - Input:Output | 8:8 |
| Max I(ol) | 0.046 A |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 0.7 ns |
| Propagation Delay (tpd) | 0.5 ns |
| Duty Cycle | 50 % |
| Height Seated (Max) | 3.556mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |