LTC6957HMS-4#PBF OverviewThere is a case available for the cut smart buffer in 12-TSSOP (0.118, 3.00mm Width). This package is packaged in the form of a Tube. For normal operation, 300MHz is the maximum value. It has 12 terminations in it, which means that it is terminated. Supply voltages of 3.3V are capable of achieving high efficiency. In this case, it will be mounted by Surface Mount. A classification of Fanout Buffer (Distribution) is assigned to this electronic part. Setting the temperature to -40°C~125°C will ensure reliable performance. Ideally, it should be able to operate from 3.15V~3.45V volts. It has been positioned in the way of Surface Mount. There are 12 pins on the clock buffer. There is a value of CMOS as the output. During operation, 12 pins are used. As a member of the LTC6957 family, it falls under that category. As a default, it is set to output 2. When the supply voltage is at 3.3V, the efficiency will be highest. The clock divider consumes 10μA quiescent current, and it is unaffected by external factors.
LTC6957HMS-4#PBF Features12 terminations
The operating temperature of -40°C~125°C degrees
LTC6957HMS-4#PBF ApplicationsThere are a lot of Linear Technology/Analog Devices
LTC6957HMS-4#PBF Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-TSSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 12 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2015 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 12 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3.15V~3.45V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LTC6957 |
| Output | CMOS |
| Pin Count | 12 |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Propagation Delay | 4.8 ns |
| Quiescent Current | 10μA |
| Frequency (Max) | 300MHz |
| Input | CML, CMOS, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Differential - Input:Output | Yes/No |
| Length | 4.039mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |