LTKA00CN8#PBF OverviewThere are materials in the package from Tube.In order to save space, the 8-DIP (0.300, 7.62mm) package is used.Having the ability to provide superior performance because it is a type of Thermocouple Conditioner.Using the Through Hole technique, it is mounted.Keeping the operating temperature at 0°C~70°C will prevent the use of unnecessary cooling processes.As an input type, Voltage is used.The 8 termination prevents signals from reflecting off the transmission line's end.Based on its base part number, LTKA00, related electronic parts can be found.There are 1 functions configured in it.As long as the supply voltage is 15V, it will operate.An electronic device with 8-pins is used in this device.Pins on 8 components are designed to fulfill the functions specified by the component.Sensor and detector interface is mounted in the way of Through Hole.As an output type, Thermocouple is used.The efficiency of the operating supply can be improved if the operating supply current is maintained at 800μA.Sensor and detector interface is maintained that 2.25V is the minimum supply voltage.Sensor and detector interface is maintained at 20V for the maximum supply voltage.Its membership in the LT® series allows the designer to integrate an extremely efficient and reliable device for use in a wide range of applications.
LTKA00CN8#PBF FeaturesWith 15V channels
operate temperature at the range of 800μA
consumer IC type: 2.25V
LTKA00CN8#PBF ApplicationsThere are a lot of Linear Technology/Analog Devices
LTKA00CN8#PBF applications of sensor and detector interfaces.
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
Wearable Fitness
Hearables
Wearable Medical
Portable Medical
Mobile Devices
Simple bus-controlled part for remote control and
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Series | LT® |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Thermocouple Conditioner |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | SINGLE SUPPLY OPERATION OF 5V TO +/-20V ALSO POSSIBLE |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 15V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | LTKA00 |
| Pin Count | 8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Thermocouple |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 20V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.25V |
| Operating Supply Current | 800μA |
| Input Type | Voltage |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -15V |
| Neg Supply Voltage-Max (Vsup) | -20V |
| Neg Supply Voltage-Min (Vsup) | -2.25V |
| Height Seated (Max) | 3.937mm |
| Width | 7.62mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |