ZSSC3123AA6B OverviewSensor and detector interface is packaged with the materials of Wafer Pack.Die pacakge is used for space saving.As a type of Capacitive Sensor, it is able to provide superior performance.The technique of Surface Mount is employed as its mounting type.The operating temperature should be kept at -40°C ~ 125°C (TA) to avoid unnecessary cooling process.Sensor and detector interface adopts Capacitive as Sensor and detector interfaces input type.Sensor and detector interface uses I²C, SPI as Sensor and detector interfaces output type.Improved efficiency can be realized when the operating supply current is kept at 100 uA.Sensor and detector interface is allowable to use wSensor and detector interfaceh the supply current of 1.1 mA.This electronic device classified into the subcategory of Interface ICs is designed based on unique techniques.1 Channel channels are built for data transmission.Sensor and detector interface is used in applications at supply voltage of 2.3 V to 5.5 V.Sensor and detector interface employs Die as Sensor and detector interfaces supplier device package.Sensor and detector interface is able to control the output current of 20 mA.As a member of cLite™ series, it provides the designer with an extremely efficient and reliable device for use in a wide variety of applications.
ZSSC3123AA6B Featuresoperate temperature at the range of 100 uA
ZSSC3123AA6B ApplicationsThere are a lot of Renesas
ZSSC3123AA6B applications of sensor and detector interfaces.
Security system intrusion detection
Automatic doors
Engine Knock Detector Signal Processing
Analog Signal Processing With Filter Characteristics
Camshaft VRS Interfaces
Crankshaft VRS Interfaces
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Die |
| Supplier Device Package | Die |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Tray |
| Mfr | Renesas |
| Product Status | Active |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 9464 |
| Manufacturer | Renesas Electronics |
| Brand | Renesas Electronics |
| RoHS | Details |
| Development Kit | ZSSC3123KITV1.0 |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Supply Voltage - Max | 5.5 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Supply Voltage - Min | 2.3 V |
| Interface Type | I2C, Serial, SPI |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Series | cLite™ |
| Packaging | Wafer Pack |
| Type | Capacitive Sensor |
| Subcategory | Interface ICs |
| Output Type | I²C, SPI |
| Operating Supply Voltage | 2.3 V to 5.5 V |
| Number of Channels | 1 Channel |
| Operating Supply Current | 100 uA |
| Output Current | 20 mA |
| Input Type | Capacitive |
| Current - Supply | 1.1 mA |
| Reference Type | External, Internal |
| Product Type | Sensor Interface |
| Product | Capacitive Sensor Signal Conditioner |
| Features | CMOS Integrated |
| Product Category | Sensor Interface |